Kaligrafija – Kako se je naučimo?
Čarobna in brezčasna kaligrafija je uporabna na prav vsakem koraku, še posebej ob priložnostih, ki zahtevajo nekaj romantike ali unikatnosti. Prvi dotik papirja s kaligrafskim peresom zahteva nekaj preproste, a nujne priprave.
Zakaj je pisanje pomembno?
V digitalni dobi, ko je vse na dosegu klikanja, pogosto pozabljamo na pomembnost pisanja z roko. Pisanje aktivira možgane, spodbuja koncentracijo in nam omogoča globljo povezavo z besedami. Poleg tega pa pisane besede, napisane s srcem in dušo, lahko delujejo terapevtsko in osvobajajoče. Učenje kaligrafije je kot potovanje, kjer vsaka krivulja, vsaka črta in zavoj pripoveduje svojo zgodbo.
Preden se potopite v svet nakupovanja, se prepričajte, da veste, kaj iščete. Nikoli ne podcenjujte pomembnost raziskovanja. Preglejte različne stile kaligrafije, raziskujte o peresih, ki so potrebna za vsak stil, in se seveda pozanimajte o cenah tečajev in literature.
Čarobna in brezčasna kaligrafija je uporabna na prav vsakem koraku
Kaligrafija je umetnost, ki prinaša estetiko in pomen v vsakdanje življenje, še posebej ob priložnostih, ki zahtevajo nekaj romantike ali unikatnosti. Prvi dotik papirja s kaligrafskim peresom zahteva nekaj preproste, a nujne priprave. Kaligrafski tečaji so zato čudovit način, kako se lotiti te umetnosti. Lahko se lotite tudi kot samouk. Res je, da je pot morda bolj strmoglava, vendar boste morda bolj cenili vsako malenkost, ki jo boste se naučili.
Zakaj se učiti kaligrafije?
Učenje kaligrafije prinaša številne pozitivne lastnosti in koristi, ki vplivajo na različne vidike našega življenja:
- Izboljšanje možganske aktivnosti: Pisanje aktivira možgane, spodbuja koncentracijo in nam omogoča globljo povezavo z besedami. S spodbujanjem nevronskih vezij lahko pisanje poveča kognitivne funkcije, ustvarjalnost in sposobnosti reševanja problemov.
- Izboljšanje spomina: Študije so pokazale, da lahko pisanje z roko izboljša pomnjenje in priklic informacij, ki smo se jih naučili preko pisanja zapiskov. Vključevanje motoričnih in kognitivnih procesov pomaga pri učinkovitejšem “kodiranju” in shranjevanju informacij kot tipkanje ali branje.
- Personalizacija drugih projektov: Kaligrafske veščine in vaja rokopisa lahko vašim projektom, zapiskom in napisanim besedilom dodajo osebno noto. Z razvojem lastnega sloga lahko ustvarite edinstvene in nepozabne kreacije pri svojem delu ali hobijih.
- Motorične sposobnosti: Učenje kaligrafije in vadba rokopisa lahko izboljšata vaše finomotorične sposobnosti, koordinacijo oči in rok ter ročne spretnosti. Te veščine so pomembne ne le za pisanje, ampak tudi za druga opravila, ki zahtevajo natančnost, kot so risanje, slikanje ali igranje instrumenta.
- Meditacija: Vadba kaligrafije in rokopisa je lahko meditativna dejavnost, ki spodbuja sprostitev, pozornost in osredotočenost. Če se koncentrirate na poteze, oblike in ritme črk, lahko vstopite v stanje, ki pomiri vaš um in zmanjša stres.
- Umetniško izražanje: Kaligrafija in rokopis sta lahko tudi oblika umetniškega izražanja, ki vam omogoča raziskovanje vaše ustvarjalnosti, sloga in osebnosti. Ne glede na to, ali imate raje tradicionalne sloge kaligrafije ali sodobne trende rokopisa, lahko najdete način, da se izrazite z lepo napisano besedo.
Kaligrafija, ADHD in PTSD: Ustvarjalna terapija za boljše zdravje
Učenje kaligrafije ima pozitivne učinke tudi na otroke z motnjo pozornosti in hiperaktivnostjo (ADHD) in posttravmatsko stresno motnjo (PTSD). Študije so pokazale, da kaligrafija izboljšuje pozornost, senzorno-perceptualno ostrino, kognitivne in razumske sposobnosti, čustveno stabilnost in samokontrolo. Vadba kaligrafije lahko pomaga otrokom z ADHD izboljšati osredotočenost in zmanjšati hiperaktivnost. Prav tako ima kaligrafija terapevtski učinek na otroke s PTSD, saj zmanjšuje simptome hiperaktivnosti in izboljšuje splošno čustveno stabilnost. Več o tem si lahko preberete v naslednjih študijah:
- Dovepress – Effect of calligraphy training on hyperarousal symptoms for childhood (Dove Med Press).
- Lupine Publishers – Calligraphy Treatment of Children with ADHD: A Case Study (Lupine Publishers).
Kako se naučimo kaligrafije?
Kaligrafsko pisanje lahko dopolnimo z veliko drugimi slikarskimi in ustvarjalnimi tehnikami. Medtem, ko bomo osvajali poteze različnih pisav, bo temu vzporedno naraščal tudi naš entuziazem in s tem želja po kombiniranju kaligrafije z ostalimi znanji. Hkrati bomo zraven peresa in tuša želeli preizkusiti še veliko drugih materialov za naše kreacije s katerimi bomo navdušili svoje najbližje.
Kaligrafsko pero
Pri kaligrafiji ne gre le za črke, temveč tudi za znanost o materialih. Tisti pristen občutek, ko pero drsi po papirju, je neprecenljiv. A za doseganje tega občutka je potrebna prava kombinacija papirja, peresa in črnila. Uporabljamo lahko kaligrafska peresa različnih velikosti in oblik. Od gosjega peresa, peresa iz bambusa in kovinska peresa za katera potrebujemo držalo.
Peresa z držalom pomakamo v tuš ali druge mešanice barv kot so akvarel, guaš ali akril. Namesto da jih pomakamo, lahko črnilo nanašamo tudi s čopičem. V specializiranih trgovinah so na voljo tudi kaligrafski nalivniki pri katerih uporabljamo vložke s črnilom. Za resno ukvarjanje s kaligrafijo ne svetujem učenja z nalivnikom. Izbor peresa in držala je odvisen od tega, katero pisavo se bomo učili.
Priprava kaligrafskega peresa
Kaligrafsko pero moramo pred pisanjem pripraviti, ker je zaradi same obdelave kovine nekoliko mastno. Tukaj prisegam na slino. Slina sicer zelo dobro odstranjuje to maščobo, ampak prosim lepo, pero ni bonbon. Zato ne dajajte peresa v usta, slino raje nanesite na papirnato brisačko in vanjo namočite pero in ga nežno zdrgnite. Pero lahko namočite v barvo in prvi nanos pobrišete, nato ga ponovno namočite v barvo.
Nekateri kaligrafi pero izpostavijo ognju vžigalnika za nekaj sekund, nato ga pomočijo v hladno vodo, kar za delikatna koničasta peresa ni primerno. Drugi ga za nekaj minut zapičijo v krompir, spet tretji, ga operejo z milom ali zobno pasto. Seveda lahko peresa očistite z raztopinami, ki so na voljo v kaligrafskih trgovinah. Vendar začetnikom svetujem naj nikar ne hitijo s kupovanjem vseh možnih pripomočkov, ker niso tako nujni.
Kakšno kaligrafsko pero izbrati?
Dvoširinska peresa
Za naše prve poteze dvoširinskih pisav (unciala, karolinška minuskula, italika, gotica), predlagam izbor dvoširinskega peresa s širino 2 mm ali 2,5 mm, saj bomo le tako videli vse podrobnosti potez, ki sestavljajo posamezno črko. Širina peres je lahko zelo različna. Od najožjega, ki meri le 0 ½ mm pa vse do 20 mm, ki jih lahko uporabljamo za pisanje na večjih formatih, ki zahtevajo pogumnejše poteze. Naklon pod katerim držimo pero in sama višina črk je odvisna od pravil pisanja posamezne pisave.
Koničasta prožna peresa
Pisave Copperplate, English Roundhand, Engrosser´s Script, Engraver´s Script, Madarasz ali Spencerian zahtevajo koničasto pero ali ang.: pointed pen, ki se ob pritisku razcepi. Z ustreznim pritiskom tako dobimo tanke in široke linije saj večanje pritiska poveča tudi pretok barve. Z rahlim pritiskom ob potezi navzgor dobimo tanko linijo in ob močnejši potezi navzdol široko linijo. Zraven peresa potrebujemo tudi primerno držalo peresa. Za Roundhand in Copperplate potrebujemo ravno kaligrafsko držalo, za ostale pa kaligrafsko držalo s kolenom ali ang.: »oblique penholder«, s katerim pridobimo pravilen naklon pisanja.
Kaligrafsko pero lahko imamo dalj časa, če ga takoj po uporabi ustrezno očistimo in tako preprečimo rjavenje. Pri tem si lahko pomagamo z mehko zobno krtačko in vodo z milom. Nato ga takoj osušimo s kuhinjsko papirnato brisačo. Izraba peresa je odvisna tudi od črnila oziroma barve, in po kakšnem papirju pišemo. Sumi ink zelo obrabi kovinsko pero in mu odvzame lesk. Celo nekoliko se zažre v pero, zato je čiščenje neposredno po uporabi zelo pomembno.
Pravilna nemestitev peresa v kaligrafski ročaj – peresnik.
Kadar pišemo s poševnim ročajem, je izjemno pomembno, da je ročaj pravilno oblikovan, kot je prikazano na spodnji sliki. Vrh peresa naj se dotika navidezne srednje linije držala. Na žalost, držalo na desni strani slike tega ne omogoča, zato ga odsvetujem. Nastavek za pero je z druge strani zaprt, zato peresa ne moremo potisniti dovolj globoko, kar povzroči, da pero ostane v napačnem položaju. Sicer boste v začetku morda prihranili, vendar nepravilen položaj peresa in nasploh rigidna oblika držala upočasni napredek, pisanje pa je lahko tudi boleče.
Seveda bi lahko izbrali krajše pero, vendar je Nikko G izjemno kakovostno kaligrafsko pero, odlično tako za začetnike kot tudi za izkušene navdušence nad kaligrafijo. Je trpežno in zelo vzdržljivo.
Tuši in barve
Priljubljena je uporaba kitajskega ali japonskega tuša v palčkah, ki ga raztopimo z vodo. Lahko uporabimo tudi tuše v stekleničkah, vendar je moj najljubši Sumi ink, ki je v primerjavi z ostalimi nekoliko masten ali lepljiv, vendar ravno zato dopušča pisanje tudi po nekoliko bolj grobem papirju.
Vodoodporni tuši se hitro sušijo že na peresu in posledično ne omogočajo tako ostrih potez na papirju. Uporaba kaligrafskih nalivnikov je primerna za začetnika, saj ni potrebno namakanje in črnilo teče neprekinjeno. Zadnja leta so priljubljene gvaš kaligrafske barve (https://www.schmincke.de/en/products/gouache/calligraphy-gouache.html) in akvarelne barve s perla oziroma metalik učinkom, ki so lahko v kristalčkih, tubah ali v paletah (https://coliro.de/)
Kaligrafski papirji
V trgovinah je ogromno vrst papirja, ki pa so v večji meri namenjeni bolj akvarelnim tehnikam kot kaligrafiji. Za vajo in osnutke končnega izdelka so najprimernejši kaligrafski papirji v bloku. Nekateri so tudi dovolj tanki, da pri pisanju lahko uporabimo črtalnik. Za končno delo naj bo papir debelejši, več gramski, saj se ne bo gubal in tudi površine papirja ne bomo poškodovali z radiranjem črt kadar ne uporabljamo črtalnika.
Pišemo lahko tudi na pergament, ki so ga pridobivali iz živalskih kož. Uporabljali so kozje, ovčje telečje ali oslovske kože. Pergament je zamenjal manj obstojen papirus. Pergament je še danes v uporabi med knjigovezi, restavratorji in kaligrafi.
Materiali za pozlato
Zlati lističi so za kaligrafe še posebej privlačni saj kaligrafskim črkam dodajo posebno razkošje. Ravno zato so vsi ti pripomočki zelo pomembni za kaligrafska dela z iluminirano dekoracijo. Zlato za dekoracijo črk dobimo v različnih oblikah. Lahko je v kosmičih ali lističih, najdemo zlati gvaš, zlati prah ali zlato v »školjki« (shell gold). Vsekakor je dobro eksperimentirati z različnimi materiali, za naše resne izdelke pa je lepo, če uporabimo prave, 24 karatne zlate lističe. Cena le-teh je seveda primerno višja, vendar se z njimi tudi lažje dela. Zlati lističi so zelo tanki in z njimi moramo ravnati zelo nežno in previdno, saj jih odnese že sapa.
Lepilo za pozlato
Zlate lističe polagamo na predhodno nanešeno posebno lepilo (Gesso, Gum ammoniac) s katerim lahko ustvarimo raven ali reliefni oziroma izbočen učinek.
Orodja za pozlatenje
Pri iluminaciji potrebujemo tudi nekaj dodatnih orodij kot so čopič za odstranjevanje odvečnega zlata in polirno orodje; to je ročaj z ahatom ali hematitom.
Nabava materialov
Za začetek kaligrafije potrebujete le osnovne pripomočke. S časom in pridobivanjem izkušenj nabavljajte dodatne materiale glede na slog kaligrafije, ki ga želite obvladati.
- Kaligrafski papir
- Kaligrafsko pero
- Kaligrafski ročaj, raven ali poševen (ang: oblique)
- Kaligrafski tuš ali barvo
Za risanje pomožnih črt:
- Ravnila
- Svičnik
- Radirko
Risanje črt lahko, ko boste razumeli pravila, zamenjate s spletnim črtalnikom (ang.: guideline generator) ali različnimi šablonami, ki so pripravljene za različne izdelke, kot na primer črtalnik za A4 ali za neko določeno velikost kuverte.
Umetnost je v vaših rokah
Kaligrafija je umetnost, ki vas povezuje s preteklostjo, a hkrati vam omogoča, da ustvarite nekaj edinstvenega v sedanjem trenutku. Z vsako potezo peresa se potopite globlje v ta čarobni svet, kjer je edina meja nebo.
Z gotovostjo lahko trdim, da vas kaligrafija ne bo pustila ravnodušne, zato boste želeli preizkusiti vedno več tehnik, kar bo zahtevalo tudi več različnih materialov. V Sloveniji ni specializirane trgovine posebej za kaligrafijo. Trgovine z art in hobi materialom sicer imajo nekaj artiklov, vendar so po mojih izkušnjah tudi cene za končnega potrošnika, torej za občasno pisanje.
Ne kupujte kaligrafskih kompletov, ki imajo črnilo, čudovit ročaj, nekaj peres in celo pivnik, saj so ti najdražji, a povečini le dekorativnega namena. Če se boste resneje lotili kaligrafije priporočam trgovine, kjer za večjo količino dobite dodaten popust ali pa so njihove cene že v osnovi nekoliko nižje.
Digitalna kaligrafska orodja
Kaligrafija ne zaostaja v času. Odlično sodeluje z digitalnimi orodji. Lahko jo ustvarimo na klasičen način in jo digitaliziramo naknadno, lahko pa jo že ustvarimo preko digitalnih orodij. Tega se poslužujemo predvsem tam, kjer je predloga namenjena tiskanju večih izvodov ali prenašanju na večje formate. Tako si lahko omislimo napis iz vinilne folije na avtomobilu. Napis izdelam s kombinacijo grafičnega oblikovanja in digitalne kaligrafije ter ustvarim čudovit napis.
Povezave do trgovin s čudovitimi kaligrafskimi materiali.
- https://calligrafun.com/,
- http://calligraphica.com,
- https://calligraphers.eu/en/
- https://scribblers.co.uk/
Ni komentarjev