Blog

Literas Kaligrafija / Kaligrafija  / Kaligrafija – Kakšne so cene?
kaligrafija na kuverti

Kaligrafija – Kakšne so cene?

Kaligrafija na kuvertah – ali je res draga?

Ali je kaligrafija draga? To je vprašanje, ki se pogosto pojavi, ko razmišljamo o lepoti in zapletenosti te brezčasne oblike umetnosti. In odgovor ni tako preprost, kot bi si kdo mislil. Kaligrafija ima s svojimi očarljivimi potezami in natančno izdelanimi oblikami črk posebno mesto v srcih mnogih. Vendar njena resnična vrednost presega zgolj estetiko. Raziščimo skupaj, zakaj kaligrafija ni ravno poceni?

Kaligrafsko napisan naslov v okrašeni Copperplate pisavi.

 

Ali gre za navadno pisanje ali za umetnost?

Kaligrafija je umetnost lepega pisanja. A včasih to ni bila umetnost. Bila je nekaj običajnega. Seveda vsi ljudje niso bili pismeni. Pismenost je bila nekako rezervirana za učenjake. A bila je edini način pisnega komuniciranja. S kaligrafijo so bili zapisani  uradni dokumenti in biblijska besedila. Tudi danes bi morali zelo ceniti ta privilegij. Povsod po svetu že otroci nimajo možnosti, da bi se naučili pisati.

 

Danes je kaligrafija občudovanja vredna spretnost, ki zahteva dolgotrajno učenje in predanost. To je v današnjem času, ko pri vsaki stvari pričakujemo takojšen odziv ali nagrado, skoraj »supermoč«.

 

Učenje kaligrafije namreč zahteva kar nekaj vztrajnosti, predanosti, skoraj trmaste srčnosti. Napredek je počasen, včasih skoraj neviden. Na tej točki jih veliko obupa. Vendar je ob vztrajanju nagrada zagotovljena. Če s kaligrafijo vztrajamo smo deležni številnih prednosti:

Učenje kaligrafije zahteva veliko vaje. Preden preidemo na učenje celotnih črtk je koristno vaditi osnovne poteze. Postopnost se zelo obrestuje.

 

Ustvarjalno izražanje

Kaligrafija vam omogoča, da sprostite svojo ustvarjalnost in spremenite besede v čudovito umetnost. S copperplate pisavo lahko ustvarite osupljive in okrašene črke, ki vsakemu projektu dodajo osebno noto.

 

Čustvena sprostitev

V hitrem digitalnem svetu ponuja kaligrafija pomirjujoč pobeg. Ko se osredotočite na vsako potezo in krivuljo, vstopite v stanje zavestne sprostitve, zmanjšate stres in izboljšate svoje splošno dobro počutje.

 

Edinstven osebni slog

Razvoj lastnega kaligrafskega sloga vas loči od sveta, v katerem prevladuje digitalna komunikacija. Vaši ročno napisani zapiski, vabila ali celo objave na družabnih omrežjih bodo izstopale s pridihom prefinjenosti in elegance.

 

Povezava tradicije s sodobno tehnologijo

Copperplate stil ima bogato zgodovino, ki vas povezuje s stoletji izurjenih rokodelcev. Z učenjem te tradicionalne obrti postanete del brezčasne rodbine, ki združuje preteklost s svojim sodobnim načinom življenja. Svojo kaligrafijo lahko ustvarjate tudi digitalno in tako stkete vez med starodavno veščino in digitalnim svetom.

 

Izboljšana pozornost do podrobnosti

Kaligrafija izostri vaše oko za podrobnosti in poveča natančnost. Uči potrpežljivosti in discipline, saj vsaka poteza zahteva skrben premislek. S tem okrepi osredotočenost tudi v ostalih vidikih življenja.

 

Izboljšanje rokopisa

Kaligrafske vaje pomagajo izpopolniti vaše spretnosti rokopisa, zaradi česar je vaše vsakodnevno pisanje bolj urejeno. Brez truda boste navdušili druge s svojim čitljivim in elegantnim pisanjem.

 

Ročno kaligrafsko izpisan naslov na kuverti

Kaligrafsko napisan naslov.

 

Kaligrafsko napisani naslovi. A je še kaj lepšega pri vabilih?

Čudovita vabila vabijo posebne ljudi, na doživetja, ki jih želimo deliti z najdražjimi in jih ohraniti v posebnem spominu. Poroka, krst, praznovanje rojstnega dne ali kaj podobnega in tako pomembnega. Naši življenjski mejniki si seveda zaslužijo najboljše. Za ta dan imamo posebna oblačila, čudovit prostor, glasbenike, najlepšo možno dekoracijo, čudovito cvetje in vse skupaj želimo ovekovečiti zato najamemo fotografa. In zakaj ne bi bila tudi naša vabila in ostale tiskovine prav tako posebne?

 

Četudi so vabila natisnjena, je lepo in ponekod tudi po bontonu, da so naslovi na kuvertah pisani ročno, še lepše je, če so pisani s pravo kaligrafijo. Toda cena za posamezno ovojnico s kaligrafsko zapisanim naslovom se morda zdi precej visoka.

Vabila za obletnico.

 

Koliko stane kaligrafija na kuvertah?

Kot kaligrafinja sem prepričana, da so cene dostopne. V moji spletni trgovini je trenutna cena 6,90 EUR. Ta cena vključuje tudi zelo kvalitetno kuverto, takšno na katero se bo dalo pisati s kaligrafskim peresom brez razlivanja črnila. Trenutno tovrstne kvalitetne ovojnice dosegajo na Avon ceno od 1 EUR do 1,50 EUR. Seveda lahko pišem tudi na kuverte, ki jih priskrbi stranka.  No, poglejmo zadevo nekoliko podrobneje.

Kaligrafsko napisan naslov za vabilo.

 

V Sloveniji vabila večinoma vročamo osebno. Predstavljajte si moj razočaran pogled, ko vam oblikujem vabila za poroko ali okroglo praznovanje rojstnega dne, in potem mi poveste, da bi imeli samo kuverte brez naslovov. Ne znam vam povedati kolikšno je moje razočaranje nad tem, ko vam ne morem pojasniti kakšno priložnost zamujate. Zamujate tisti »vauuuu« efekt, ki ga sama občutim, ko nekomu vročim kaligrafijo v roke ali pa jo prejme po pošti.

 

Moje razočaranje je predvsem zaradi tega, ker vem, da zamujate priložnost, da bi cenili umetnost kaligrafije in posebnega navdušenja vaših najbližjih, ki bi vam povedali, da tako čudovitega vabila pa še niso nikoli prejeli.

Odziv, ko prejmejo čudovito kuverto s kaligrafijo:

  • Kakšna kuverta!
  • Pa kaj to je ročno napisano?
  • To je nemogoče!
  • Nisem vedela, da to še kdo dela.

 

Kaligrafsko napisan naslov na kuverti.

Zamujate to navdušenje, celo presenečenje, da je njihov naslov napisan ročno, kar seveda potrjuje, da ste se zanje maksimalno potrudili in zato se bodo seveda z največjim veseljem vabilu odzvali.  In ta občutek je zame neprecenljiv.

In kaj bi porekla kuverta, če bi v nekem pravljičnem svetu znala govoriti? Zagotovo bi prišepetala, da je razočarana, ker nikoli ne bo doživela svojega poslanstva za kar je bila ustvarjena. Ne le da vase shrani najlepše vabilo, temveč tudi da nanjo nekdo napiše ime ali naslov, da se je dotakne znamka in jo “pismonoša” ponese do naslovnika.

Ja, saj izgleda super, ampak je predrago!

Res je, da nekatere stvari dosegajo trikratno ceno, ko samo omenimo besedo poroka ali podoben dogodek. Cvetje je naenkrat trikrat dražje, ko cvetličarki povemo, da je za poroko, tudi torte so ponekod dražje le zaradi določene priložnosti. To sicer ni pravilo, zgodi se pa nemalokrat.

Kaligrafsko napisan naslov na kuverti.

Cena kaligrafije na kuvertah je povečini glede na vložen čas in material celo nakako sindikalna. Sploh, ker večina kaligrafov tega raje ne ponuja ravno zaradi časovnega izziva, ki ga to delo predstavlja. Kaligrafi to izdelajo izjemoma in zgolj kot komplementarno storitev, da celovito zaokrožijo ponudbo oblikovanja vabil, sedežnih redov in ostalih tiskovin za dogodke.

 

Kaj vse vpliva na ceno kaligrafsko napisanih kuvert in kako sploh nastanejo?

 

1. Kaligrafski materiali

Tradicionalna kaligrafija zahteva specializirana pisala. Visokokakovostni ročaji lahko dosežejo visoko ceno, tudi do 200 EUR.

2. Črnilo

Črnilo, ki se uporablja v kaligrafiji, je pogosto narejeno iz naravnih pigmentov, katerih proizvodnja je lahko draga. Poleg tega lahko nekatere vrste črnil, kot so zlate ali kovinske različice, dodatno povišajo stroške. Tukaj si lahko si ogledate kako je narejeno črnilo Sumi.

3. Izbira pravega papirja

Izbirate primernega papirja je ključnega pomena za doseganje optimalnih rezultatov pri kaligrafiji. Vrhunski brezkislinski ali ročno narejeni papirji so precej dražji. Večina kaligrafov ne želi pisati na papirje, ki jih ne izberejo sami. Papir mora biti kvaliteten, da se črnilo na razliva in povzroča širjenja navzven preko vlaken (ang.: feathering). Neprijazne kaligrafom so metalik/biserne kuverte po katerih črnilo steče/zdrsi in namesto čudovite poteze nastane luža. Takrat mora kaligraf črnilu dodati nekaj kapljic gumi arabike do pravilne konsistence, ki to zlivanje prepreči.

 

 

Priprava pripomočkov za izdelavo črt na kuverti.

 

20 črt za tri-vrstični naslov na kuverti.

 

4. Učenje in izkušenost kaligrafa

Cena kaligrafije seveda temelji na spretnosti, ki zahteva dolgotrajno učenje in redne vaje, da je na visoki ravni. Potreben je visok nivo pozornosti na najmanjše podrobnosti, popolna poravnava, enak naklon preko celotnega izdelka, pomembna pa je tudi kompozicija naslova glede na obliko in velikost kuverte. Neizkušeno oko sicer morda ne bo opazilo začetniških kaligrafskih napak, bo pa kaligrafija izkušenega kaligrafa že na videz bolj privlačna.

Ročno kaligrafsko izpisan naslov na kuverti

Kaligrafsko napisan naslov na kuverti.

5. Dolžina naslova

Ključno vlogo igrajo tudi naslovi. Na kuverte vam lahko napišem le imena, če boste vabila vročali osebno, za pošiljanje po pošti »snail mail« vam izpišem celotne naslove. Kadar ima naslovnik več imen ali priimkov, ali kadar vključujem tudi akademski naziv je za naslov potrebno precej več časa saj je poravnava zahtevnejša. Upoštevati je potrebno tudi pravila pošte v posamični državi in izbrati priporočeno poravnavo glede na to, kam bo potovala kuverta. V ZDA imajo namreč sredinsko poravnavo naslovov. To mi je celo bolj všeč saj dopušča veliko prostora za kreativno okrasitev. Verjetno so nekoliko manj navdušeni poštarji. Vse našteto zmore le izkušen kaligraf in temu primerna je seveda cena. Kaligrafi zaračunavalo zelo različne zneske za ovojnice.

Kaligrafija za začetnike

Kaligrafska pisala in barve.

Cene kaligrafije na kuverti se tudi v tujini giblje od 4 EUR do 9 EUR. Nekoliko je odvisno tudi od geografije in tamkajšnjega življenjskega standarda. Seveda nižjo ceno postavljajo kaligrafi, ki šele začenjajo svojo poslovno pot ali jim je to le dodaten zaslužek zraven redne službe. Kaligrafija začetnika in izkušenega mojstra se seveda že na oko zelo razlikuje. Vsak je enkrat začetnik in temu primerno oblikuje svojo ceno.

Kaligrafsko napisan naslov na kuverti, pisava Copperplate

6. Časovna izvedba

Ključnega pomena pri oblikovanju cene je seveda čas, ki ga kaligraf porabi za en sam naslov na kuverti. Naj pojasnim. Za en naslov, ki ima 3 vrstice je potrebno približno od 15 do 20 minut – samo za pisanje. Le ena vrstica za naslov pri kaligrafski pisavi Copperplate ali Engroser´s stil kaligrafija zahteva kar 4 vodoravne črte. v drugi in tretji vrstici še dodatno črto za višino številk, torej + dve dodatni črti. Zraven tega je potrebno narediti še nekaj poševnic za naklon pisave saj jo pišemo pod določenim kotom (od 52° do 55 °), običajno naredim 6 poševnic na kuverti velikosti C5. Skupaj torej 20 črt za en naslov, ki ima tri vrstice. Pri naslovih s štirimi vrsticami je to kar 25 črt. Seveda se da vse pisati s črtalnikom boste zatrdili! To drži le redko.

LED svetilna tablica v kombinaciji s črtalnikom je odličen pripomoček kaligrafov. Pri pisanju na temne kuverte si je potrebno črte narisati, saj svetloba ne pronica skozi papir.

 

Skozi tanko belo kuverto so črte preko svetilne tablice dobro vidne.

 

Uporaba črtalnika in svetilne tablice je možna le pri zelo prosojnih belih kuvertah. A tako prosojne kuverte navadno niso tako kvalitetne ali pa so preveč delikatne. Kakor je papir debelejši to ni možno. Večinoma  pišem na zelo temne kuverte, kjer je risanje črt nujno. Ne pozabite, da je potrebno te črte poradirati, ko se črnilo dodobra posuši. Pred radiranjem črt je potrebno pravilno oceniti ali je črnilo popolnoma suho. Odstotek vlage v zraku namreč zelo vpliva tudi na sušenje in hitro sem lahko prehitra.

 

Kaligrafija

Kaligrafsko napisan naslov čaka, da poradiram črte. To bom storila šele, ko bo črnilo dobro posušeno.

 

 

Pred pisanjem vedno preverim naslove da ugotovim v koliko vrstic jih lahko napišem in se pravilno odločim na kakšni višini bo postavljena prva vrstica na kuverti. To je z namenom, da so vsi naslovi enotno napisani in medsebojno usklajeni tako v stilu pisave, velikosti pisave in sami postavitvi naslova na kuverti. V seznamu naslovov najprej poiščem tiste z najdaljšim naslovom, dvojnimi imeni ali priimki. Tako lažje izdelam predlogo oziroma temelj za vse ostale naslove. Prvo vrstico želim ravno v pravi višini, saj bodo vsi krajši naslovi v nasprotnem nekako obviseli previsoko na kuverti.

Kaligrafski naslov na kuverti – Sumi črnilo ima tudi ko se posuši nekoliko svetleč videz, zato lahko napačno ocenimo, če je že posušen.

 

 

7. Kaligrafsko pisanje zahteva premor

Kaligrafija je tudi fizičen izziv. Vzemimo pod drobnogled konkreten primer mojega naročila. Stranka je za že izdelane voščilnice naročila 250 kaligrafsko izpisanih naslovov na njihove kuverte. Ob upoštevanju zgoraj navedenega 20 minutnega časa za pisanje ene kuverte je to 5.000 minut (šlo je namreč za 4-vrstične naslove za tujino, torej je potrebna še večja pozornost zaradi tujih imen.

 

Za 250 kuvert potrebujem dobrih 83 ur pisanja. Samo pisanja.  V ta čas ni všteta komunikacija s stranko in ostala administracija. To je izključno čas pisanja.

Seveda so zato potrebne pavze. Ne glede na to koliko kaligrafi upoštevamo pravilno držo in pravilen prijem kaligrafskega ročaja, je potrebno, da si med delom jemljemo odmore. V čas pisanja nisem upoštevala ravnanja s kuvertami. Po pisanju jih je potrebno odložiti na primerno odlagališče za sušenje in napraviti prostor za nove. Vse to spada v samo organizacijo dela in razporeditev delovnih prostorov zato ta čas ni upoštevan v teh 20 minut.

 

Končna misel

Privlačnost kaligrafije ni le v njeni očarljivi lepoti, temveč tudi v predanosti in izdelavi, ki sta potrebna za obvladovanje te umetnosti. Od začetne naložbe v orodja in materiale do neusmiljenega iskanja popolnosti, kaligrafija zahteva čas, vztrajnosti in tudi finančno angažiranost. Vendar pa za tiste, ki cenijo natančno eleganco te starodavne umetnosti, cena postane drugotnega pomena glede na neizmerno veselje in zadovoljstvo ob ustvarjanju nečesa resnično izjemnega.

Ročno kaligrafsko izpisan naslov na kuverti

Različni kaligrafski stili na kuvertah.

 

#kaligrafija #kaligrafijaliteras #literaskaligrafija #tečaj kaligrafije #kaligrafskitečaji #individualnitecajkaligrafije #kaligrafijaslovenija

 

Sledite na: Instagram, Facebook in TikTok

Ni komentarjev
Objavi komentar


0
    0
    Vaša košarica
    Vaša košarica je praznaTrgovina